بیوگرافی فرانتس بکن باوئر Franz Beckenbauer 🚀

0
299

این پست مربوط به بیوگرافی فرانتس بکن باوئر Franz Beckenbauer 🚀 می باشد. بکن‌ بایر در 11 سپتامبر 1945 در شهر مونیخ کشور آلمان متولد شد. او در سال 1954 و در سن نه سالگی، فوتبال حرفه‌ ای را با بازی در باشگاه نوجوانان «اس سی مونیخ» آغاز کرد و چهار سال بعد در سال 1958 به تیم باشگاه فوتبال بایرن مونیخ رفت که در آن زمان دومین باشگاه بزرگ شهر مونیخ بود. برای ادامه این مطلب با مجله دیجی شرط همراه باشید.

فرانتس بکن باوئر کیست؟

فرانتس بکن باوئر کیست؟

فوتبال آلمان پر از افتخار و عنوان است و نه تنها پر از افتخارهای ملی و باشگاهی است بلکه در داشتن بازیکنان افسانه‌ ای و بزرگ نیز یکی از پرستاره ترین تیم های ملی تاریخ است.

از سپ مایر افسانه ای بگیرید تا لوتار ماتئوس، گرد مولر و خیلی‌ های دیگر، اما بزرگترین نام و ستاره‌ ی تاریخ فوتبال آلمان کسی نیست جز قیصر فوتبال آلمان یعنی فرانس بکن بایر.

فرانس بکن بایر مدافع تیم ملی آلمان و باشگاه بایرن مونیخ بود که به خاطر بازی توانمندش لقب قیصر را به او دادند. او بهترین مدافع تاریخ فوتبال و از بهترین بازیکنان تاریخ می باشد.

بکن بایر مربی و همچنین یکی از رئیسان فدراسیون و باشگاهی آلمان است و از معروف‌ ترین و موفق‌ ترین مدیران فوتبالی جهان به شمار می‌ آید. همچنین او به همراه دیدیه‌ دشان و ماریوزاگالو تنها کسانی هستند که هم به‌ عنوان بازیکن و هم به‌ عنوان سرمربی قهرمان جام جهانی شده‌اند.

زندگی فوتبالی فرانتس بکن باوئر

زندگی فوتبالی فرانتس بکن باوئر

او در 26 سپتامبر سال 1965 و در سن 20 سالگی اولین بازی ملی خود را برای تیم آلمان انجام داد و سال بعد برای اولین بار در جام جهانی بازی کرد.

او همچنان همراه باشگاه بایرن مونیخ بود و این باشگاه برای اولین بار در زمان او، برای دو سال متوالی یعنی در سال‌های 1966 و 1967موفق به کسب جام باشگاه‌های برتر آلمان شد و در همین سال به جام باشگاه‌های برتر اروپا نیز دست یافت.

مرد شماره 5 تیم بایرن مونیخ و کشور آلمان اولین بازی خود برای تیم ملی آلمان را در 26 سپتامبر 1965 انجام داد و اولین بازی‌ اش در جام جهانی سال 1966 در انگلستان بود.

او در سال 1971 کاپیتان تیم ملی آلمان غربی شد و در سال 1972 موفق به کسب قهرمانی در جام ملت های اروپا گردید. دو سال بعد یعنی در سال 1974 نیز جام جهانی را برای کشورش به ارمغان آورد.

بهترین مدافع آلمانی در سال 1977 و در سن 32 سالگی باشگاه بایرن مونیخ را ترک کرد و با بازی‌های ملی نیز خداحافظی کرد و به باشگاه نیویورک کوسموس رفت و به بازی در جام قهرمانی آمریکای شمالی پرداخت.

او در سال‌های 1980_1982 نیز مشغول بازی در تیم هامبورگ اس فا بود.

خداحافظی از فوتبال فرانتس بکن باوئر

خداحافظی از فوتبال فرانتس بکن باوئر

فرانس بکن بایر در سال 1984 کفش هایش را آویزان کرد و از فوتبال خداحافظی نمود.

فرانس بکن بایر را بعد از پله بهترین بازیکن تاریخ فوتبال می دانند. او با این که در پست مدافع بازی می کرد اما 3 گل برای تیم ملی جوانان آلمان غربی، 14 گل برای تیم ملی آلمان و مجموعا 81 گل باشگاهی در پرونده اش به چشم می خورد.

او بین سال‌های 1984–1990 سرمربی تیم ملی آلمان شد، سال 91 مربیگری تیم المپیک مارسی را بر عهده گرفت و سال‌های 1994 و 1996 همین سمت را در باشگاه بایرن‌ مونیخ به ‌دست آورد.

بکن بایر در سال 1998 به عنوان رئیس باشگاه باین مونیخ انتخاب شد.

سوگ فرزند تلخ‌ ترین اتفاق زندگی بکن بایر

قیصر فوتبال آلمان هرچند اتفاقات تلخ زیادی را پشت سر گذاشته است اما از نظر خودش وقتی در یک مصاحبه از او راجع به تلخ ترین اتفاق زندگی اش پرسیدند به مرگ پسرش یعنی استفان بکن بائر اشاره کرد و اشک در چشمانش حلقه زد.

استفان پس از سالها مبارزه با بیماری در سن 45 سالگی از دنیا رفت.

نظرات جنجالی مارادونا درباره بکن بایر

نظرات جنجالی مارادونا درباره بکن بایر

از مهمترین حواشی ها در بیوگرافی فرانس بکن بایر نظرات مارادونا در مورد او است. سالها پیش دیگو آرماندو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین، با انتقاد از فرانس بکن بایر و پله آنها را نوزادهای بلاتر خواند.

به اعتقاد مارادونا بکن بایر، پله و پلاتینی، سه ستاره سابق دنیای فوتبال نزد بلاتر رییس سوییسی فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) چاپلوسی می‌ کنند تا برنامه‌ های خود را به انجام برسانند.

افتخارات فرانس بکن بایر

افتخارات فرانس بکن بایر

فرانس بکن بایر حتی پس از فراغت از سرمربی گری هم دست از افتخار آفرینی و تاریخ سازی بر نداشت. وی به عنوان یکی از موفق ترین مدیران فوتبالی تاریخ شناخته می شود.

او تا سالها ریاست فدراسیون فوتبال آلمان را نیز برعهده داشت. دوره ای که در انتها برای او کمی تلخ تمام شد چرا که او متهم به فساد مالی شد. اتفاقی که اگر برای هر فرد دیگری رخ می داد شهرت و محبوبیتش را بدون شک از دست می داد اما به محبوبیت فرانس بکن بایر هیچ خدشه ای وارد نشد.

فرانس بکن بایر تدارک ‌دهنده و همچنین تهیه‌ کنندهٔ اساسیِ بازی‌ها در جام جهانی فوتبال 2006 به‌شمار می‌آید. مؤسسهٔ خیریه‌ ای نیز به نام او و از طرف خودش، به منظور کمک به معلولان و سایر محتاجان تأسیس شده‌است.

افتخارات شخصی

 • مرد سال فوتبال آلمان در سال های 66، 68، 74 و 76
 • مرد سال فوتبال اروپا در سال های 72 و 76
 • کسب نایت قهرمانی در جام جهانی در سال 1966
 • کسب قهرمانی در جام جهانی 74

افتخارات باشگاهی

 • قهرمانی بوندس لیگا به همراه بایرن مونیخ در سال های 68، 71، 72، 73 و 74
 • قهرمانی جام حذفی آلمان به همراه بایرن مونیخ در سال های 73، 74، 75 و 76
 • قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا به همراه بایرن مونیخ در سال های 74، 75 و 76
 • قهرمانی جام باشگاه های جهان در سال 76

افتخارات ملی

 • قهرمانی در جام جهانی 74
 • نایب قهرمانی در جام جهانی 66رتبه سوم در جام جهانی 70
 • قهرمانی در جام ملت های اروپا سال 72
 • نایب قهرمانی در جام ملت های اروپا در سال 76

افتخارات در کسوت مربی

 • قهرمانی در جام جهانی 90
 • نایب قهرمانی در جام جهانی 86
 • قهرمانی بوندس لیگا در سال 93-94
 • قهرمانی جام یوفا در سال 96

چه مانند مارادونا، بکن بایر را فردی فاسد بدانیم چه مانند هوادارانش او را اسطوره فوتبال جهان، در هر صورت باید اعتراف کنیم که فرانس بکن بایر از پربارترین و پر افتخارترین  های تاریخ ورزش است.

بکن بایر برای آلمانی ها نماد مبارزه و نا امید نشدن است. به همین دلیل است که او را قیصر فوتبال آلمان می نامند.

بکن بایر حتی پس از داغ فرزندش از پا ننشست و به فعالیت های خود ادامه داد. خود او همواره در هر مصاحبه ای به این نکته اذعان می کند که آنچه از فوتبال آموخته چیزی جز جنگیدن تا لحظه‌ی آخر و هرگز ناامید نشدن نیست.

عکس های فرانتس بکن باوئر

عکس های فرانتس بکن باوئر عکس های فرانتس بکن باوئر عکس های فرانتس بکن باوئر عکس های فرانتس بکن باوئر

سوالات متداول

فرانتس بکن باوئر متولد چه سالی است؟

بکن‌ بایر در 11 سپتامبر 1945 در شهر مونیخ کشور آلمان متولد شد.

فرانتس بکن باوئر چه سالی از فوتبال خداحافظی کرد؟

فرانس بکن بایر در سال 1984 کفش هایش را آویزان کرد و از فوتبال خداحافظی نمود.

تلخ ترین اتفاق زندگی فرانتس بکن باوئر چه بود؟

قیصر فوتبال آلمان هرچند اتفاقات تلخ زیادی را پشت سر گذاشته است اما از نظر خودش وقتی در یک مصاحبه از او راجع به تلخ ترین اتفاق زندگی اش پرسیدند به مرگ پسرش یعنی استفان بکن بائر اشاره کرد و اشک در چشمانش حلقه زد.

🎰 🟣 مطلب پیشنهادی دیجی شرط
😍 چقدر خوشت اومد !

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید