بیوگرافی بابی چارلتون Bobby Charlton 🚀

0
236

این پست مربوط به بابی چارلتون Bobby Charlton 🚀 می باشد. بابی چارلتون بازیکن فوتبال اهل انگلستان و هافبک شیاطین سرخ و تیم ملی فوتبال انگلستان در دهه های 50، 60 و 70 که در هر دو تیم رکورد بیشترین گل زده را در اختیار داشت. بابی چارلتون برای منچستر یونایتد 249 گل و برای تیم ملی انگلستان 49 گل به ثمر رساند. رکورد بابی چارلتون در منچستر و در تیم ملی توسط وین رونی شکسته شد. از بابی چارلتون به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال انگلستان و جهان یاد می‌ شود. برای ادامه این مطلب با مجله دیجی شرط همراه باشید.

بابی چارلتون

بابی چارلتون

بابی چارلتون با نام کامل رابرت بابی چارلتون به تاریخ 11 اکتبر 1937 در اشینگتون انگلستان به دنیا آمد. بابی چارلتون فوتبال خود را از باشگاه منچستر یونایتد شروع کرد. بابی چارلتون یکی از بازماندگان سانحه هوایی مونیخ در سال 1958 است. بابی چارلتون از معدود بازیکنان تاریخ است که توانسته جام جهانی، لیگ قهرمانان و توپ طلا را به دست آورد.

مثلث افسانه‌ ای بابی چارلتون در کنار دنیس لا و جرج بست هیچگاه از خاطر هواداران فوتبال پاک نمی‌ شود، مثلثی که توانستد لیگ‌ قهرمان سال 68 را با منچستریونایتد کسب کنند؛ هر سه آنها موفق به کسب توپ طلا شدند.

بابی چارلتون در دوران بازی، افتخارات بسیاری را به همراه باشگاه منچستر یونایتد کسب کرد که بزرگ‌ترین آن، قهرمانی با سرخ‌ پوشان اولترافورد در جام باشگاه‌های اروپا در سال 1968 بود که با برتری در مقابل بنفیکای پرتغال به دست آمد.

چارلتون که سال‌‌ها بعد و در دوران بازنشستگی مفتخر به لقب (سر) شد، یکی از خوش‌‌‌‌ اقبالترین انسان‌های روی کره زمین است؛ چراکه در سفر به مونیخ در سال ۱۹۵۹ و در حادثه‌‌ سقوط هواپیمای حامل بازیکنان منچستر یونایتد، به همراه یک بازیکن دیگر، تنها افرادی بودند که زنده ماندند.

اما اگر از سر بابی چارلتون این سوال را بپرسند که بزرگ‌ترین افتخار دوران حیات ورزشی شما چیست، به‌‌طور قطع از فتح جام جهانی 1996 در ویمبلی لندن و شکست ژرمن‌‌ها در بازی پایانی سخن خواهد گفت.

در حال حاضر سر بابی چارلتون به عنوان یک فرد محترم و بزرگ در متن فوتبال جزیره همچنان حضور دارد و این اسطوره‌‌ی اولترافورد، فوتبال ملی و باشگاهی، کشورش را از راهنمایی‌‌ها و تجربه‌‌های ارزشمند و گران‌‌قدرش بی‌‌نصیب نمی‌‌کند.

بابی چارلتون و جام جهانی

بابی چارلتون و جام جهانی

شاید قهرمانی در جام جهانی بهترین لحظات زندگی یک فوتبالیست را شکل دهند اما بابی بارها اشاره کرده که بستن بازوبند کاپیتانی منچستر یونایتد و هدایت این تیم در لیگ قهرمانان فصل 1968، بهترین لحظات او بوده اند.

هر چند در فینال لیگ قهرمانان برابر بنفیکا بریس کرد و عامل اصلی قهرمانی یونایتدی ها بود اما ترجیح داد در مراسم جشن قهرمانی تیم حضور نداشته باشد تا در انزوا یاد و خاطره دوستان از دست رفته اش را زنده نگاه دارد.

منچستریونایتد و بابی چارلتون

چارلتون در 106 بازی ملی خود، 49 گل به ثمر رسانده است تا پس از وین رونی، دومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی انگلستان باشد. همچنین این ترتیب در تاریخ منچستر یونایتد نیز وجود دارد به طوری که رونی و چارلتون با 253 و 248 گل، به ترتیب رتبه های اول و دوم بهترین گلزنان تاریخ منچستر یونایتد را در اختیار دارند. رکورد چارلتون تا 35 سال دست نخورده باقی ماند.

بابی چارلتون از معدود بازیکنان تاریخ است که توانسته جام جهانی، لیگ قهرمانان و توپ طلا را به دست آورد. تنها 8 بازیکن موفق به کسب هرسه این افتخارات شدند: سر بابی چارلتون، گرد مولر، فرانتس بکن باوئر، پائولو روسی، ریوالدو، زیدان، کاکا و رونالدینیو

مثلث افسانه‌ ای بابی چارلتون در کنار دنیس لا و جرج بست هیچگاه از خاطر هواداران فوتبال پاک نمیشود، مثلی که توانستد لیگ‌قهرمان سال 68 را با منچستريونايتد کسب کنند؛ آنها روی هم 507 گل در 1276 بازی برای یونایتد به ثمر رساندند و هر سه آنها موفق به کسب توپ طلا شدند.

افتخارات مهم بابی چارلتون

در قسمت زیر افتخارات و جوایزی که بابی چارلتون در دوران زندگی خود کسب کرده است به صورت کامل قرار داده شده است.

 • بهترین بازیکن اروپا در سال 1966
 • بهترین بازیکن جام جهانی 1966
 • بهترین گلزن تاریخ تیم انگلیس
 • بهترین اتوبیوگرافی‌نویس انگلیس
 • برنده جایزه یک عمر دستاورد از ماهنامه جی کیو سال 2013
 • دکترای افتخاری از دانشگاه منچستریونایتد
 • جام جهانی 1966 افتخارات باشگاهی
 • قهرمان لیگ فوتبال انگلیس در سال‌های 1957، 1965و 1967
 • قهرمان FA cup: در سال 1963
 • قهرمان لیگ اروپا در سال 1968
 • قهرمان جام اتحادیه در سال‌های 1956، 1957، 1965

آلزایمر گرفتن بابی چارلتون

سر بابی چارلتون اسطوره بزرگ تیم ملی انگلیس و باشگاه منچستریونایتد به بیماری زوال عقل و فراموشی دچار شده است. تلگراف به نقل از لیدی نورما چارلتون همسر بازیکن سابق تیم ملی انگلیس، این خبر را منتشر کرده است.

سر بابی که 83 سال سن دارد، پنجمین بازیکن تیم ملی انگلیس قهرمان جام جهانی 1966 است که دچار مشکلات اعصاب و روان می شود. تشخیص بیماری بابی چارلتون تنها چند روز پس از مرگ نابی استایلز هم تیمی سابقش و همچنین سه ماه پس از درگذشت جک چارلتون برادر بزرگترش در سن 85 سالگی رخ داده است.

هر دوی این افراد در سال‌ های آخر عمرشان به این بیماری مبتلا شده بودند. تلگراف خبر داده که لیدی نورما ابتلای همسرش به این بیماری را در گفتگو با این روزنامه تایید کرده و امیدوار است که این خبر به افراد دیگر کمک کند.

سر بابی در تمامی دقایق حضور درخشان تیم ملی انگلیس در جام جهانی 1966 که منجر به قهرمانی آنها نیز شد حضور داشت. این هافبک همچنین در همان سال جایزه توپ طلا را هم از آن خود کرد. بابی چارلتون به عنوان یکی از بهترین فوتبالیست‌ های تاریخ فوتبال در دنیا شناخته می‌شود.

چارلتون همچنین در 758 بازی 249 گل به ثمر رسانده و یکی از مهره‌ های کلیدی این تیم در اولین جام قهرمانی اروپا در سال 1968 بود. تلگراف در سال 2016 کمپینی برای تحقیق و مطالعه در مورد شیوع بیماری زوال عقل در بین فوتبالیست های سابق ایجاد کرد و سال گذشته مطالعه ای که با حمایت اتحادیه فوتبال انجام شد.

نشان داد که فوتبالیست های حرفه ای سابق، 350 درصد بیشتر از بقیه احتمال فوت بر اثر بیماری عصبی و مغزی دارند. گفته می شود این موضوع به دلیل ضربات مکرر سر در بازی هاست و این امید وجود دارد که با انتشار این اخبار، حمایت بیشتری از خانواده های بازیکنان سابق فوتبال که مبتلا به این بیماری هستند، صورت بگیرد.

تامی چارلتون، برادر کوچک تر جک و سر بابی چارلتون پس از فوت جک چارلتون بر اثر این بیماری، در مورد رابطه فوتبال و بیماری زوال عقل گفت: سخت است که به این موضوع فکر نکنیم که این بیماری با ضربات سر در فوتبال ارتباط دارد. من 4 عمو داشتم که همه فوتبال بازی می کردند و همه تحت تاثیر زوال عقل قرار گرفتند و مطمئنم که بین فوتبال و این بیماری ارتباطی وجود دارد.

مجسمه مثلث طلایی منچستریونایتد

مجسمه مثلث طلایی منچستریونایتد

بابی چارلتون از معدود بازیکنان تاریخ است که توانسته جام جهانی، لیگ قهرمانان و توپ طلا را به دست آورد. تنها 8 بازیکن موفق به کسب هرسه این افتخارات شدند: سر بابی چارلتون، گرد مولر، فرانتس بکن باوئر، پائولو روسی، ریوالدو، زیدان، کاکا و رونالدینیو مثلث افسانه‌ ای بابی چارلتون در کنار دنیس لا و جرج بست.

هیچگاه از خاطر هواداران فوتبال پاک نمیشود، مثلی که توانستد لیگ‌قهرمان سال 68 را با منچستريونايتد کسب کنند؛ آنها روی هم 507 گل در 1376 بازی برای یونایتد به ثمر رساندند و هر سه آنها موفق به کسب توپ طلا شدند.

فرگوسن تا سال 1973 که از فوتبال خداحافظی کرد، در یونایتد، توپ میزد. پس از آن، دو سال به عنوان مربی و مربی بازیکن در “پرستون نورث اند” کار کرد و تا آگوست 1975 که استعفا داد، در این باشگاه ماند.

او همچنین برای مدتی کوتاه ، در واترفورد جمهوری ایرلند بازی کرد و پس از آن در هیئت مدیره ویگان اتلتیک شغل گرفت؛ جایی که پس از مدتی به عنوان سرپرست در فصل 1982 – 1983 کار کرد. در ژوئن 1984، چارلتون به عنوان عضو هیئت مدیره به منچستریونایتد بازگشت و تاکنون نیز در سمت خود باقیست.

همچنین در سال 1994، لقب شوالیه ای را دریافت کرد و بابی چارلتون، تبدیل به سربابی چارلتون شد. او همچنین سفیر افتخاری برای منچستریونایتد، فوتبال انگلیس و تمام فوتبال جهان است.

جالب است بدانید که جایگاه جنوبی ورزشگاه اولدترافورد به نام سر بابی چارلتون نام گذاری شده است و پله (اسطوره فوتبال برزیل) نیز نام او را در جمع 100 فوتبالیست برتر تاریخ قرار داده است.

زنده ماندن بابی چارلتون از سانحه هوایی

زنده ماندن بابی چارلتون از سانحه هوایی

این جملات بابی چارلتون 20 ساله، عمق فاجعه را به خوبی نشان می دهند. روز ششم فوريه سال 1958 بازيكنان باشگاه منچستريونايتد بعد از كسب تساوى 3:3 مقابل تيم ستاره سرخ بلگراد که با گلزنی چارلتون و راهيابى به ديدار نيمه نهايى ليگ قهرمانان اروپا همراه شد، قرار بود طبق برنامه از طريق مونيخ به انگليس بازگردند.

اما هواپيماى حامل آنها در فرودگاه ريم شهر مونيخ هنگام برخواستن از زمين دچار حادثه و آتش سوزى شد و 23 نفر از 43 سرنشين هواپيما در چنين اتفاق ناگوارى از دنيا رفتند كه هشت نفر از قربانيان اين حادثه از بازيكنان باشگاه منچستريونايتد بودند.

بابی جوان و هرى گريگ دروازه بان منچستربونايتد كه اهل ايرلند شمالى بود، با نجات دادن برخى از هم تيمى ها و مسافران حاضر در هواپيماى سانحه ديده خود را به قهرمان اين روز تبديل كردند و بعدها به همين دليل مورد تقدير قرار گرفتند.

عکس های بابی چارلتون

عکس های بابی چارلتون

عکس های بابی چارلتون

عکس های بابی چارلتون

عکس های بابی چارلتون

سوالات متداول

بابی چارلتون دچار چه بیماری شد؟

سر بابی چارلتون اسطوره بزرگ تیم ملی انگلیس و باشگاه منچستریونایتد به بیماری زوال عقل و فراموشی دچار شده است.

در سال 1958 چه فاجعه ای سر بابی چارلتون آمد؟

هواپيماى حامل آنها در فرودگاه ريم شهر مونيخ هنگام برخواستن از زمين دچار حادثه و آتش سوزى شد.

افتاخارات بابی چارلتون چه بودند؟

بهترین بازیکن اروپا در سال 1966
بهترین بازیکن جام جهانی 1966
بهترین گلزن تاریخ تیم انگلیس
بهترین اتوبیوگرافی‌نویس انگلیس
برنده جایزه یک عمر دستاورد از ماهنامه جی کیو سال 2013
دکترای افتخاری از دانشگاه منچستریونایتد
جام جهانی 1966 افتخارات باشگاهی
قهرمان لیگ فوتبال انگلیس در سال‌های 1957، 1965و 1967
قهرمان FA cup: در سال 1963
قهرمان لیگ اروپا در سال 1968
قهرمان جام اتحادیه در سال‌های 1956، 1957، 1965

🎰 🟣 مطلب پیشنهادی دیجی شرط
😍 چقدر خوشت اومد !

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید