بیوگرافی الکس فرگوسن Alex Ferguson 🚀

0
243

این پست مربوط به الکس فرگوسن Alex Ferguson 🚀 می باشد. سر الکساندر چپمن فرگوسن معروف به سر الکس فرگوسن بازیکن و سرمربی فوتبال بازنشسته اهل گلاسگو اسکاتلند است که بین سال های 1986 تا 2013، هدایت باشگاه منچستر یونایتد را برعهده داشت. فرگوسن پر افتخارترین مربی تاریخ فوتبال با کسب 49 جام است و از بهترین و موفق‌ترین مربیان تاریخ فوتبال به شمار می‌ آید. برای ادامه این مطلب با مجله دیجی شرط همراه باشید.

الکس فرگوسن

الکس فرگوسن

الکس فرگوسن فوتبالیست و سرمربی انگلیسی است که برهه‌ای طولانی به عنوان سرمربی تیم منچستر یونایتد فعالیت کرد و جام‌های زیادی را برای این تیم به ارمغان آورد. الکس فرگوسن کتاب زندگی‌نامه‌ی خود را برای علاقه‌مندان به فوتبال نوشته است که رهبری نام دارد.

سر الکس فرگوسن همچنین از دید اکثر علاقه‌مندان و کارشناسان فوتبال و بسیاری از سایت‌ها و مجله‌های معتبر فوتبالی به عنوان برترین سرمربی تاریخ فوتبال انتخاب شده است.

بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب فدراسیون رسمی فوتبال بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ورلدساکر بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مجله چهار چهار دو، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ESPN، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب بی بی سی اسپورت، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مجله‌های مارکا، گاردیَن، بلیچر ریپورت و دومین سرمربی تاریخ به انتخاب فرانس فوتبال. سر الکس فرگوسن سرانجام در فصل 2013 به همراه قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سن 71 سالگی از دنیای مربیگری خداحافظی و اعلام بازنشستگی کرد.

زندگینامه سر الکس فرگوسن

سر الکس فرگوسن همچنین از دید اکثر علاقه‌مندان و کارشناسان فوتبال و بسیاری از سایت‌ها و مجله‌های معتبر فوتبالی به عنوان برترین سرمربی تاریخ فوتبال انتخاب شده است.

بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب فدراسیون رسمی فوتبال (فیفا)، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ورلدساکر بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مجله چهار چهار دو، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب ESPN، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب بی بی سی اسپورت، بهترین سرمربی تاریخ به انتخاب مجله‌های مارکا، گاردیَن، بلیچر ریپورت و دومین سرمربی تاریخ به انتخاب فرانس فوتبال.

سر الکس فرگوسن سرانجام در فصل 2013 به همراه قهرمانی لیگ برتر انگلیس در سن 71 سالگی از دنیای مربیگری خداحافظی و اعلام بازنشستگی کرد. فرگوسن اولین مربی است که با یک تیم انگلیسی فاتح 3 جام متوالی لیگ می‌شود. در 27 فوریه سال 2002 منچستر اعلام کرد که فرگوسن قراردادش را یک روز پس از پیروزی 5 بر 1 برابر نانت فرانسه در لیگ قهرمانان اروپا به مدت 3 سال دیگر و تا سال 2005 تمدید کرده است.

سال 2005 آغاز فشارها بر فرگوسن بود. در لیگ برتر پس از چلسی و آرسنال سوم شد. در جام اتحادیه حذف شد. در جام حذفی در فینال مغلوب آرسنال شد و بلاخره در لیگ قهرمانان اروپا در مرحله یک هشتم نهایی در مقابل آ.ث میلان حذف شد.

دوران بازی الکس فرگوسن

اولین بازی دوران بازی فرگوسن به عنوان یک بازیکن آماتور، در سن 16 سالگی و به عنوان یک مهاجم در کویینزپارک، رقم خورد. او اولین بازیش را “کابوس وار” توصیف کرد، البته توانست یکی از گل های تیمش را به ثمربرساند. احتمالا یکی از بهترین بازی های او برای کویینزپارک، شکست 7-1 آنها در مقابل Queen of the South بود که فرگوسن تنها گل تیمش را به ثمر رساند.

علی رغم به ثمررساندن 20 گل در 31 مسابقه برای کویینزپارک، او نتوانست جایگاه ثابتی در آن تیم پیدا کند و در سال 1960 به St Johnstone رفت. اگرچه او به روند گلزنی خود در این تیم نیز ادامه داد، اما در این تیم نیز نتوانست جایگاه ثابتی پیدا کند و درخواست خروج از این باشگاه را داد.

فرگوسن از بودن در این باشگاه راضی نبود و حتی مهاجرت به کانادا را در سر می پروراند. البته به دلیل عدم موفقیت St Johnson در بخدمت گرفتن یک فوروارد جدید، سرمربی تیم مجبور شد که از فرگوسن در بازی برابر رنجرز استفاده کند، که او توانست در آن بازی هتریک کند.

Dunfermline در تابستان 1964 با او قرارداد بست و فرگوسن به یک بازیکن حرفه ای تمام وقت تبدیل شد. در فصل 1964/65، دانفرملاین از جمله تیم های خوب لیگ اسکاتلند بود و به فینال جام حذفی اسکاتلند نیز رسید. اما فرگوسن، به دلیل عملکرد ضعیف در دیدار لیگ مقابل St Johnson، از دیدار فینال کنار گذاشته شد.

آنها این بازی 3-2 به سلتیک باختند و همچنین، قهرمانی لیگ را تنها با یک امتیاز از دست دادند. در فصل 1965/66، فرگوسن توانست در 51 مسابقه در تمام رقابت ها، 45 گل بزند. او همچنین با 31 گل زده در لیگ اسکاتلند به همراه جو مک براید از سلتیک، در صدر جدول گلزنان ایستاد.

افتخارات و جوایز الکس فرگوسن

افتخارات و جوایز الکس فرگوسن

 • قهرمانى جام حذفى انگلستان در سال 1990
 • قهرمانى سوپر جام اروپا در سال 1991
 • قهرمانى جام حذفى انگلستان در سال 1992
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 1996
 • قهرمانى جام خیریه انگلستان در سال 1996
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 1997
 • قهرمانى جام خیریه انگلستان در سال 1997
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 1999
 • قهرمانى جام حذفى انگلستان در سال 1999
 • قهرمانى لیگ قهرمانان در سال 1999
 • قهرمانى جام بین‌قاره‌اى در سال 1999
 • قهرمانى لیگ برتر در سال 2000
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 2001
 • قهرمانى لیگ برتر در سال 2003
 • قهرمانى جام حذفى در سال 2004
 • قهرمانى جام اتحادیه انگلستان در سال 2006
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 2007
 • قهرمانى لیگ برتر انگلستان در سال 2008
 • قهرمانى لیگ قهرمانان در سال 2008
 • قهرمانى لیگ برتر اسکاتلند در سال 1980
 • قهرمانى جام اتحادیه اسکاتلند در سال 1982
 • قهرمانى جام حذفى اسکاتلند در سال 1982
 • قهرمانى جام حذفى اسکاتلند در سال 1983
 • قهرمانى جام برندگان جام اروپا در سال 1983
 • قهرمانى جام حذفى اسکاتلند در سال 1984
 • قهرمانى لیگ برتر اسکاتلند در سال 1984
 • قهرمانى لیگ برتر اسکاتلند در سال 1985
 • قهرمان جام حذفى اسکاتلند در سال 1986

منچستر یونایتد و الکس فرگوسن

الکس فرگوسن در میان همه‌ی انتخاب‌هایش، تیم منچستر یونایتد را برگزید و در سال 1986 به طور رسمی سرمربی این باشگاه شد. موفقیت‌های الکس فرگوسن در باشگاه منچستر یونایتد به محض امضای قراردادش شروع نشد.

او در چهار فصل ابتدایی همکاری‌اش با باشگاه منچستر یونایتد رتبه‌های پایینی را در جدول کسب می‌کرد و حتی در خطر اخراج نیز قرار داشت. اما مدیران باشگاه به او اطمینان کردند و او توانست در فصل 1989 – 1990 در جام حذفی انگلیس، تیم منچستر یونایتد را به مقام قهرمانی برساند.

الکس فرگوسن در فصل 1989-1990 دست به یک معجزه زد. منچستر یونایتد به رهبری الکس فرگوسن برنده‌ی سه‌گانه شد. او در این سال علاوه بر کسب قهرمانی جام حذفی انگلیس، قهرمان لیگ برتر و جام قهرمانان اروپا نیز شد.

این سه‌گانه از این جهت بسیار شگفت‌انگیز است که منچستر یونایتد در این سال رکورد 33 بازی بدون شکست را ثبت کرد. منچستر یونایتد توانست در 7 فصل بین سال‌های 2006 تا 2013، 5 بار قهرمان لیگ انگلیس شود.

کتاب های الکس فرگوسن

الکس فرگوسن یکی از بهترین سرمربی‌های تاریخ فوتبال است که خواندن تجربیاتش می‌تواند درک بهتری از شیوه‌ی مدیریت او به خوانندگان و طرفداران بازی فوتبال بدهد. در این بخش، به بهترین کتاب‌های الکس فرگوسن خواهیم پرداخت.

کتاب رهبری:

الکس فرگوسن، به عنوان یک مدیر و سرمربی موفق، کتاب رهبری را با توجه به تجربیات کاری و زندگی خود نوشته است. او در این کتاب به خوانندگانش توصیه می‌کند که هر چند بسیاری از پدیده‌ها از کنترل ما خارج‌اند، ما می‌توانیم با نگاه‌ کردن به دیگران و شنیدن پیشنهاد‌هایشان روزبه‌روز بهتر شویم و رشد کنیم. شما می‌توانید در کتابراه هم نسخه‌ی صوتی کتاب رهبری را بشنوید و هم نسخه‌ی الکترونیکی آن را بخوانید.

کتاب سه‌گانه‌ی منحصربه‌فرد:

یکی از شاهکارهای الکس فرگوسن در تیم منچستر یونایتد کسب سه‌گانه بود. هیچ باشگاهی در انگلیس پیش از آن نتوانسته بود به این موفقیت دست پیدا کند. الکس فرگوسن در کتاب سه‌گانه‌ی منحصربه‌فرد درباره‌ی تجربه‌ی خود از این موفقیت شگفت‌انگیز می‌نویسد و بازی‌های دراماتیک منچستر یونایتد را مثل برگشت مقابل یوونتوس و برد لحظه‌ی آخر مقابل بایرن مونیخ تعریف می‌کند.

کتاب پپ گواردیولا:

پپ گواردیولا یکی از برترین مربیان جهان است که تیم‌های او عناوین قهرمانی مختلفی را به دست آورده‌اند. گیلم بالاگه، روزنامه‌نگار ورزشی، در این کتاب به رازهای موفقیت پپ گواردیولا در بارسلونا می‌پردازد و دلایل موفقیت این سرمربی را افشا می‌کند. الکس فرگوسن مقدمه‌ی این کتاب را نوشته است. 

کتاب‌هایی که در اینجا معرفی کردیم از جمله بهترین کتاب‌های الکس فرگوسن هستند. الکس فرگوسن کتاب‌های دیگری نیز دارد که از آن‌ها می‌توان به کتاب (سالی در زندگی) اشاره کرد.

سخنان معروف الکس فرگوسن

در مورد گری نویل:

اگر یک اینچ بلندتر بود میتوانست بهترین مدافع مرکزی بریتانیا باشد. قد پدرش 6 فوت و 2 اینچ (حدود 188 سانتی متر) است؛ باید کسی که براشون شیر می آورد رو بررسی کنم.

در مورد رایان گیگز:

اولین باری که او را دیدم را به یاد می آورم. او 13 سال سن داشت و مثل یک کاکر اسپنیل (یک نوع نژاد از سگ) که به دنبال یک تکه کاغذ نقره ای در باد است، روی زمین می دوید.

در مورد آرسن ونگر:

او تازه کاره و بهتره نظراتش رو برای همون لیگ ژاپن نگه داره. (اشاره به این موضوع که ونگر قبل از هدایت آرسنال، در لیگ ژاپن فعالیت میکرد.) میگن که اون مرد باهوشیه، نه؟ به ۵ زبان زنده دنیا صبحت میکنه. من یک بچه 15 ساله ساحل عاجی رو میشناسم که به 5 زبان صحبت میکنه.

در مورد فیلیپو اینزاگی:

این پسر، باید تو منطقه آفساید به دنیا اومده باشه. در مورد برخورد کفش به بکهام: واقعا اتفاق عجیبی بود. اگر 100 بار یا حتی یک میلیون بار دیگر سعی میکردم، این اتفاق تکرار نمیشد.

در مورد رونالدو:

من باهاش شرط بستم که نمیتونه 15  گل در لیگ بزنه؛ اما مجبورم شرطو عوض کنم. اگه به 15 گل برسه، میتونم عوضش کنم چون من سرمربیم و اجازه دارم که این کارو بکنم. من شرطو روی 150 گل میبندم! (فرگوسن در فصل 2007 – 2008 با کريس رونالدو شرط بسته بود در صورت زدن 15 گل توسط اين بازيکن، سرخودش را بتراشد.

در مورد ایتالیایی ها:

وقتی یه ایتالیایی بهم میگه، این پاستاست که تو بشقابه، من زیر سس رو چک میکنم تا مطمئن بشم. آنها مخترع بمب دودزا هستند!! در مورد لیورپول: بزرگترین چالش من، چیزی نیست که در حال حاضر در حال اتفاق افتادن است، بزرگترین چالش من پایین کشیدن لیورپول از اون جایگاه لعنتیش بود و حالا اینو میتونی چاپ کنی.

منچسترسیتی:

گاهی اوقات شما یک همسایه پرسرو صدا دارید که نمیتونید کاریش بکنید. انها همیشه پرسرو صدا خواهند بود. شما باید به زندگیتون ادامه بدید، تلویزیونتون رو روشن کنید و یه کم صداشو بیشتر کنید!

در مورد انتقادات شبکه های اجتماعی از ورون:

من با شما صحبتی ندارم. اون یک بازیکن فوق العاده است و همه شما یه سری ابلهید.

در مورد قهرمانی سال 1999 در چمپینزلیگ:

نمیتوانم باور کنم. نمیتوانم باور کنم. فوتبال، این فوتبال لعنتی

بازنشستگی الکس فرگوسن

بازنشستگی الکس فرگوسن

8 می 2013 موفق‌ترین مربی تاریخ بریتانیا، به طرز ناگهانی و غیرمنتظره بازنشستگی خود را در هفته‌های پایانی فصل اعلام کرد. این خبر بدون هیچ‌گونه پیش زمینه خاصی، در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل اعلام شد.

موفق‌ترین مربی تاریخ بریتانیا، با کسب 49 جام در دوران مربیگریش، و کسب 38 جام متعدد با یونایتد، نام خود را در تاریخ فوتبال جاودانه کرد. در روز خداحافظی وی، اکثر شبکه‌های خبری انگلستان و جهان این خبر را تیتر اصلی اخبار خود قرار دادند، سیل عظیمی از پیام‌ها بابت، خداحافظی سرآلکس فرگوسن روانه شد.

عکس های الکس فرگوسن

عکس های الکس فرگوسن

عکس های الکس فرگوسن

عکس های الکس فرگوسن

عکس های الکس فرگوسن

سوالات متداول

فرگوسن با رونالدو چه شرطی بسته بود؟

فرگوسن در فصل 2007 – 2008 با کريس رونالدو شرط بسته بود در صورت زدن 15 گل توسط اين بازيکن، سرخودش را بتراشد.

فرگوسن در چه تاریخی بازنشسته شد؟

8 می 2013 موفق‌ترین مربی تاریخ بریتانیا، به طرز ناگهانی و غیرمنتظره بازنشستگی خود را در هفته‌های پایانی فصل اعلام کرد.

اولبن بازی فوتبال الکس فرگوسن در چند سالگی بود؟

اولین بازی دوران بازی فرگوسن به عنوان یک بازیکن آماتور، در سن 16 سالگی و به عنوان یک مهاجم در کویینزپارک، رقم خورد.

🎰 🟣 مطلب پیشنهادی دیجی شرط
😍 چقدر خوشت اومد !

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید