بیوگرافی گری لینکر Gary Lineker 🚀

0
292

این پست مربوط به گری لینکر Gary Lineker 🚀 می باشد. گری لینِکر دارای رتبه OBE فوتبالیست مشهور بازنشسته انگلیسی است که در نقش مهاجم بازی می‌کرد. گری لینکر اکنون یک مجری و گزارشگر ورزشی در انگلستان است. برای ادامه این مطلب با مجله دیجی شرط همراه باشید.

گری لینکر

گری لینکر

در زندگی هر فوتبالیست، یک لحظه خیلی کلیدی وجود دارد، لحظه‌ ای که آن بازیکن آن را هرگز فراموش نخواهد کرد. برای گری لینِکر، این لحظه کلیدی در روز 17 می 1992 رقم خورد. جایی که انگلستان و برزیل در دیداری دوستانه در استادیوم ومبلی به مصاف هم رفته بودند. گری لینکر، کاپیتان سه شیر ها، سال پرفروغی را شروع نکرده بود.

یک سال قبل، او در 11 بازی ملی 9 گل به ثمر رسانده بود و سال 1990 هم در 15 بازی ملی، 8 بار دروازه رقبا را باز کرده بود. وقتی لینکر در دو بازی دوستانه سال 1992 مقابل فرانسه و شوروی گلزنی کرد، تعداد گل‌های ملی او به 48 رسید؛ تنها یک گل کمتر از بابی چارلتون رکورددار گل‌ های ملی فوتبال انگلستان شد.

در دیدار با برزیل، انگلیس صاحب یک ضربه پنالتی شد، لینکر پشت توپ قرار گرفت. برای بهترین پنالتی‌زن فوتبال جزیره، همه چیز آماده شده بود تا بعد از هشت سال حضور در تیم ملی، بالاخره به صورت مشترک به بهترین گلزن تاریخ تیم ملی انگلیس تبدیل شود.

اما ضربه کم جان لینکر به راحتی مهار شد و مهاجم سه شیرها برای رکوردشکنی در انتظار یورو 92 نشست. انگلیسِ گراهام تیلور در آن رقابت‌ها ضعیف‌تر از همیشه کار کرد و در سه بازی با دو تساوی و تنها یک گل زده در مرحله گروهی حذف شد.

ورود گری لینکر به مجری گری

ورود گری لینکر به مجری گری

برای بسیاری از امروزی ها، گری لینکر مجری برنامه مشهور Match Of The Day، گزارشگر فوتبال و یک فعال در شبکه های اجتماعی پیرامون مسائل اجتماعی و فوتبال است اما پیش از همه این موارد، لینکر یک گلزن در حد کلاس جهانی بود که به فرض اگر امروز بازی می کرد، حتماً ده ها میلیون پوند قیمت داشت.

سرعت خارق العاده و توانایی روحی بسیار بالا از خصوصیات بارز لینکر بود و انگار که می دانست هر توپی در کجای محوطه جریمه فرود می آید. بدون شک، گری لینکر یکی از بهترین تمام کننده های نسل خویش بود.

بازی‌های ملی گری لینکر هم در عدد 80 باقی ماند و او با خداحافظی از تیم ملی، دو سال آخر فوتبالی خود را در ژاپن و تیم ناگویا گرامپوس ایت سپری کرد، در 18 بازی 4 گل زد و به سرعت وارد تلویزیون شد تا دورانی جدید را تجربه کند.

زندگی شخصی گری لینکر

گری لینکر از همسرش جدا شد و دلیل جدایی گری لینکر با همسرش آن است که همسر 36 ساله لینکر که مادر یک دختر نوجوان است، خواستار یک فرزند دیگر است، اما لینکر احساس می کند برای داشتن فرزندی دیگر خیلی مسن است. روز چهارشنبه، لینکر در پیامی توئیتری از همسرش تشکر کرد و گفت: بابت همه کلمات مهربانانه از تو متشکرم دنیله باکس، ما باهم چند سال فوق العاده را داشتیم.

ما همچنان بسیار صمیمی و بهترین دوستان هم باقی می مانیم. لینکر 55 ساله که اکنون مجری برنامه مسابقه روز است ،در سال 2009 با این بازیگر در ایتالیا ازدواج کرد. مهاجم سابق تاتنهام و لسترسیتی درحال حاضر 4 فرزند دارد.

دروان درخشان فوتبال گری لینکر

دروان درخشان فوتبال گری لینکر

اما دوران درخشان فوتبالی لینکر برخلاف پایان آن، دورانی شیرین و درخشان بود. گری وینستون لینکر روز 30 نوامبر 1960 در لستر به دنیا آمد. بری پدر گری، اسم وینستون را هم در نام فرزند خود استفاده کرد.

زیرا روز تولد پسر گری لینکر، دقیقاً روز تولد وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا بود. گری و پدرش ویلیام سبزی فروش بودند و در بازار معروف لسترمارکت، میوه و سبزی می‌ فروختند. دوران کودکی و نوجوانی گری هم با دو کار گذشت: فوتبال و کمک به پدر در بازار. گری بعد از دو سال بازی در تیم‌های پایه لستر، در 1978 راهی تیم اصلی باشگاه شد و تا 1985 در این تیم بود.

در حالی که در 194 بازی لیگ، 95 گل و در مجموع، 103 گل برای این تیم به ثمر رساند. لینکر در دورانی که لستر به دسته دوم سقوط کرد هم تیم زادگاه خود را ترک نکرد و با گل‌های خود، این تیم را به دسته اول آورد. او با لبخندی همیشگی که بر لب داشت، به رهبر معنوی لستر تبدیل شد.

گری لینکر در فصل 86-85 راهی اورتون شد. در ابتدای فصل، جام خیریه را با این تیم برنده شد و در 52 بازی که در اورتون انجام داد، 38 گل به ثمر رساند. در پایان آن فصل، لینکر با تیم ملی انگلیس راهی جام جهانی 1986 شد. سه شیرها تا روز آخر مرحله گروهی، بدون گل زده قعرنشین گروه خود و در آستانه حذف بودند.

با این حال، گل گری لینکر به آرژانتین، تعداد گل‌ های گری لینکردر جام جهانی را در 5 بازی به عدد 6 رساند و لینکر، آقای گل آن مسابقات شد. در پایان آن سال، لینکر در جایزه مرد سال فوتبال اروپا، بعد از ایگور بلانوف، دومین بازیکن برتر فوتبال اروپا شد. گری لینکر بعد از یک فصل بازی در اورتون، فوتبال جزیره را ترک کرد و راهی بارسلونا شد. در کاتالونیا با زدن 52 گل در 137 بازی عملکرد بدی نداشت و کوپا دل ری 1988 و جام برندگان جام اروپا 1989 را هم با این تیم فتح کرد.

گری لینکر در جام جهانی 1990 هم درخشان ظاهر شد؛ 4 گل زد و با انگلیس عنوان چهارم جام جهانی را به دست آورد. این بار هم در پایان سال، یک جایزه غیرمنتظره در انتظار او بود؛ جایزه بازی جوانمردانه فیفا برای مهاجمی که نه اخراج می‌شد، نه اخطار می‌گرفت و نه حتی خطا می‌کرد.

تیم های باشگاهی گری لینکر

گری لینکر فوتبال خودر را در لستر سیتی آغاز کرد و در طول مدت فعالیتش در تیم‌های معروفی که در زیر نام برده شده بازی کرده‌ است.

1978 – 1985: لستر سیتی
1985 – 1986: اورتون
1986 – 1989: بارسلونا
1989 – 1992: تاتنهام هاتسپر
1992 – 1994: ناگویا گرامپوس آیت


گری لینکر در تیم ملی

گری همراه با تیم ملی انگلستان در دو جام جهانی 1986 مکزیک و 1990 ایتالیا حاضر بود وی در جام جهانی 1986 مکزیک با شش گل زده آقای گل این مسابقات شد. بزرگ‌ترین موفقیت او در جام جهانی 1990 در ایتالیا به دست آمد.

که تیم ملی انگلیس به همراه او تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت و تنها در این مرحله بود که با شکست از تیم ملی آلمان در ضربات پنالتی از رسیدن به فینال مسابقات بازماند. او در اولین بازی مرحله گروهی این جام یکی از دنده‌هایش شکست، اما با این وجود در بقیه بازی‌های تیمش به میدان رفت و سه گل دیگر هم به ثمر رساند.

موفقیت های گری لینکر

لینکر در طول دوران فوتبالش افتخارات زیادی کسب کرده است و هرگز کارت زردی دریافت نکرد. در 80 بازی که برای تیم ملی انگلیس انجام داد، 48 گل وارد دروازه حریفان کرد. وی در سال‌های 1986 و 1992 مرد سال فوتبال انگلیس شد.

موفقیت های گری لینکر عبارتند از:

قهرمانی با بارسلون در جام در جام اروپا: 1989
نایب قهرمانی در لیگ برتر انگلیس: 1986
قهرمانی با تاتنهام در جام حذفی انگلیس: 1991
قهرمانی با بارسلون در جام حذفی اسپانیا: 1988
حضور در جام جهانی: 1986
حضور در جام ملت‌های اروپا: 1988
مرد سال فوتبال انگلیس: 1986، 1992
عضویت در فیفا 100 آقای گلی جام جهانی: 1986
مکزیک آقای گل لیگ برتر انگلیس: 1985، 1986، 1990
همچنین بین سال‌های 1987 تا 1989
ورود گری لینکر به مجری گری
ورود گری لینکر به مجری گری

بازی‌های ملی گری لینکر هم در عدد 80 باقی ماند و او با خداحافظی از تیم ملی، دو سال آخر فوتبالی خود را در ژاپن و تیم ناگویا گرامپوس ایت سپری کرد، در 18 بازی 4 گل زد و به سرعت وارد تلویزیون شد تا دورانی جدید را تجربه کند و مجری گری را شروع کرد.

عکس های گری لینکر

عکس های گری لینکر

عکس های گری لینکر

عکس های گری لینکر

عکس های گری لینکر

سوالات متداول

گری لینکر بعد از فوتبال چه کاری را شروع کرد؟

بازی‌های ملی گری لینکر هم در عدد 80 باقی ماند و او با خداحافظی از تیم ملی، دو سال آخر فوتبالی خود را در ژاپن و تیم ناگویا گرامپوس ایت سپری کرد، در 18 بازی 4 گل زد و به سرعت وارد تلویزیون شد تا دورانی جدید را تجربه کند و مجری گری را شروع کرد.

آیا گری لینکر هنوز در رابطه است؟

گری لینکر از همسرش جدا شد و دلیل جدایی گری لینکر با همسرش آن است که همسر 36 ساله لینکر که مادر یک دختر نوجوان است، خواستار یک فرزند دیگر است، اما لینکر احساس می کند برای داشتن فرزندی دیگر خیلی مسن است. روز چهارشنبه، لینکر در پیامی توئیتری از همسرش تشکر کرد و گفت: بابت همه کلمات مهربانانه از تو متشکرم دنیله باکس ، ما باهم چند سال فوق العاده را داشتیم.

تعداد گل های ملی گری لینکر چند تا بود؟

وقتی لینکر در دو بازی دوستانه سال 1992 مقابل فرانسه و شوروی گلزنی کرد، تعداد گل‌های ملی او به 48 رسید؛ تنها یک گل کمتر از بابی چارلتون رکورددار گل‌ های ملی فوتبال انگلستان شد.

🎰 🟣 مطلب پیشنهادی دیجی شرط
😍 چقدر خوشت اومد !

پاسخ دادن

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید